by Steve Tsang on Unsplash

Ekspres do kawy, który wie

Poranna kawa do łóżka jest marzeniem wielu z nas. Choć tego jeszcze nie oferują producenci ekspresów to kawa czekająca w kuchni zgodnie z wcześniejszym zamówieniem, jest już realna. Wszystko za sprawą inteligentnych ekspresów do kawy, które można obsługiwać za pomocą jednego palca i to zdalnie – przez smartfon.

Inteligentne ekspresy nie są jeszcze powszechne, ale kolejni producenci odkrywają potencjał jaki niesie połączenie tego urządzenia z aplikacją w smartfonie. Oczywiście klienci także doceniają takie rozwiązanie. Smartfon coraz częściej staje się swoistym pilotem do obsługi wielu urządzeń, więc czemu nie miałby służyć także do zamawiania kawy w domowym ekspresie?

 

Przy inteligentnym ekspresie można też zaprogramować proces parzenia kawy na konkretną godzinę, jeśli codziennie wstajemy o podobnej porze. 

 

Kolejne kroki 

 

Zanim dotarliśmy do inteligentnych ekspresów były różne sposoby na ułatwienie procesu parzenia porannej kawy. Jednym z nich było podłączanie czajników do inteligentnych gniazdek, które można było programować lub sterować smartfonem. Dzięki temu możliwe było ustawienia gotowania wody na konkretną godzinę, a nawet zintegrowanie tego z budzikiem. 

 

Potem następowały kolejne modyfikacje, które miały ten proces usprawnić, jak choćby czajnik z wbudowanym Wi-Fi. Wszystko to prowadziło jedynie do zagotowania wody, a proces parzenia kawy nadal wymagał naszego udziału (i przytomności umysłu zaraz po wstaniu z łóżka). Co jednak z tymi, którzy przed pierwszą kawą nie są w stanie do końca otworzyć oczu?

 

Osiągnięty cel

 

W końcu pojawiły się na rynku inteligentne ekspresy, które odbierają sygnały prosto z aplikacji w smartfonie. Stąd już prosta droga do indywidualnego dobrania rodzaju kawy, którą najbardziej lubimy. Espresso, latte macchiato czy duża filiżanka kawy z mlekiem – to wszystko można zamówić wysyłając odpowiedni sygnał. Można także stworzyć własny kalendarz zamówień. Dzięki temu kawa będzie przyrządzana dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujemy i dokładnie taka, jakiej chcemy. 

 

Oczywiście picie kawy najbardziej kojarzy się z porankiem, ale przecież nie tylko wtedy nasz inteligentny ekspres gotowy jest do współpracy. Gdy wracamy z długiego spaceru i potrzebujemy rozgrzać się zaraz po powrocie do domu, wysyłamy sygnał zanim jeszcze przekroczymy próg. Albo gdy zapraszamy kogoś na kawę i razem z nim idziemy do domu. Kilka kliknięć i nie trzeba będzie na czekać – zaserwujemy ją od razu po wejściu. 

 

Co więcej, gdy pijemy już naszą ulubioną kawę, ekspres może się zająć czyszczeniem systemu do spieniania mleka. Bez naszego udziału. 

 

Niektóre modele współczesnych ekspresów mają ponadto opcję połączenia z systemem komend głosowych. Wtedy nie trzeba nawet używać smartfona – wystarczy powiedzieć ekspresowi czego od niego oczekujemy. Jak widać świat urządzeń domowych rodem z filmów sci-fi jest już w zasięgu ręki.

 

Klaudia Wojciechowska