Elektroniczna niania – pomoc w trudach rodzicielstwa

Gdy w domu pojawia się dziecko, jednym z elementów wyposażenia bardzo często staje się elektroniczna niania. Wspiera ona rodziców w opiece nad dzieckiem w ciągu dnia, a także w nocy. Nowy człowiek budzi przecież wiele obaw i troski, a rodzice nie mogą czuwać przez całą dobę.

 

Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy troskliwy rodzic najchętniej obserwowałby swoje dziecko bez przerwy by mieć pewność, że zauważy najmniejszy problem i przyjdzie dziecku z pomocą. Jest to najtrudniejsze w nocy, gdyż dorosły także potrzebuje snu, a zamiast tego nasłuchuje oddechu dziecka i biegnie do łóżeczka po usłyszeniu najdelikatniejszego westchnięcia.

 

By odciążyć rodziców i zapewnić im monitoring audio i wideo bez ciągłego biegania, powstały elektroniczne nianie. Są to układy odpowiednio dobranych kamer i mikrofonów. Monitorują wybrany fragment przestrzeni. Czy to będzie łóżeczko, w którym śpi dziecko czy mata, na której się bawi. Mama lub tata mogą wyjść do kuchni czy łazienki, cały czas mając pieczę nad dzieckiem. System przekazuje dźwięk i obraz i je do urządzenia odbiorczego, którym jest dziś najczęściej smartfon lub tablet, które i tak prawie zawsze mamy przy sobie. 

 

Monitor oddechu i inne funkcje

 

Istnieją na rynku bardziej zaawansowane modele, które oprócz podstawowych funkcji posiadają również np. monitor oddechu (ma to szczególne znaczenie przy obawach o bezdech nocny – to właśnie dlatego rodzice nasłuchują przecież oddechu śpiących dzieci). Teraz za nich może tego dokonywać elektroniczna niania. 

 

Są też urządzenia z możliwością odtwarzania kilku kołysanek. Nie jest to funkcja powszechna, ale jeśli elektroniczna niania ją posiada, ułatwia usypianie dziecka w środku nocy. Także z sytuacji, gdy wybudzi się w nocy bez wyraźnego powodu. Grająca kołysanka pozwoli mu spokojnie zasnąć ponownie. 

 

Nianie mają również możliwość zapisywania nagrań wideo i zdjęć z kamerki (najczęściej przesyłają je do chmury). Tutaj jednak wskazana jest ostrożność i odpowiednie zabezpieczania materiałów. Nigdy nie można mieć przecież pewności, że nasze dane są w pełni bezpieczne. Naszym zdaniem z wykorzystaniem tej funkcji warto się wstrzymać. 

 

Wybór 

 

Przy wyborze elektronicznej niani warto zwrócić uwagę na jej parametry. Przede wszystkim zasięg. Podpowiadamy, że w przypadku sygnału wysyłanego w formie kodowanej, jakość nie ulega zmianom z uwagi na większą odległość nadajnika i odbiornika. Często jest to nawet kilkaset metrów. 

 

Żeby przesyłać sygnał do odbiornika, niania musi także znaleźć odpowiedni kanał nadawania. Im więcej urządzeń w użyciu, tym trudniej o kanał bez zakłóceń. Na szczęście pośród dostępnych modeli są też takie, które nie tylko mają wybór jednego ze sporej liczby kanałów, ale też posiadają funkcje samodzielnego wybierania najlepszego z nich. 

 

Poza domem

 

Jeśli towarzystwo niani jest nam niezbędne nie tylko w domu ale także poza nim, warto zwrócić uwagę na jej zasilanie. Nie zawsze będziemy przecież mieć możliwość podładowania jej bezpośrednio z gniazdka. Dostępne możliwości to między innymi baterie i akumulatorki.

 

Nikt nie podejmie za rodzica decyzji o tym, czy kupić elektroniczną nianię. Przydaje się ona głównie w większych mieszkaniach czy domach. Wtedy rzeczywiście trudno bym jednocześnie w odległych od siebie pomieszczeniach i zaglądać z jednego do drugiego. Dzięki niani można to robić właściwie przez cały czas. Łatwiej jest też dzięki niej opiekować się większą liczbą dzieci, gdy starsze bawią się w jednym pokoju, a młodsze w tym czasie śpi w innym. To odczuwalne wsparcie w doświadczaniu tego szalonego czasu, jakim jest rodzicielstwo. 

Klaudia Wojciechowska