by Florian Olivo on Unsplash

IoT musi być bezpieczne

Rynek Internetu Rzeczy cały czas się rozwija, a rozwiązania z tego zakresu stały się także usługami, co określane jest z angielskiego: IoT as a Service. Oczywiście, jak we wszystkich innych usługach, najważniejsze jest bezpieczeństwo. 

Internet Rzeczy pozwala wykonywać zdalnie coraz więcej zadań. Serwisowanie urządzeń, ich obsługa, kontrola nad infrastrukturą przemysłową całego przedsiębiorstwa, to tylko niektóre z możliwości. Zajmujący się rozwiązaniami IoT starają się dostosować swoją ofertę do potrzeb rynku. Najpierw oferowano sprzedaż komponentów pozwalających na budowę środowisk sieciowych, kolejnym krokiem była sprzedaż pełnych systemów, w końcu nastąpił też przełom w postaci sprzedaży IoT jako zintegrowanej usługi.

Wydatki na IoT rosną

W 2021 roku duże firmy wydały na zakup infrastruktury IoT średnio 400 tys. dolarów – tak wynika z badania Gartnera. W 2022 roku ma nastąpić wzrost tych wydatków o ponad 50 proc. Jak więc widać jest to rynek, na którym obroty rosną bardzo dynamicznie.

Podstawową kwestią jest jednak obecnie bezpieczeństwo przy stosowaniu IoT. Nie jest to kwestia prosta, bo Internet Rzeczy jest systemem wielopoziomowym. Bezpieczeństwo należy zapewnić nie tylko w przypadku punktów końcowych, ale również we wszystkich połączeniach sieciowych oraz w chmurze. 

Konieczna współpraca 

Dostawcy urządzeń odpowiedzialni są za bezpieczeństwo urządzeń, za bezpieczeństwo połączeń odpowiadają dostawcy sieci, zaplecze zabezpieczają natomiast dostawcy usług chmurowych. Zapewnienie kompleksowego bezpieczeństwa wymaga jednak współpracy wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wymienione elementy systemu.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zintegrowanie wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem Internetu Rzeczy w jednym miejscu. Naturalnym adresatem takiego postulatu wydaje się konkretny dostawca rozwiązania IoT as a Service. Daje to szansę na realny sukces w wyścigu z hakerami, którzy coraz częściej atakują systemy IoT.

Źródło: Computerworld.pl

 

Klaudia Wojciechowska