Inteligentne liczniki energii

Żyjemy w świecie pełnym czujników, które ułatwią nam szereg czynności: od sprawdzania stanu zdrowia po odczyty liczników energii. Według zapowiedzi ekspertów, do 2030 roku większość klientów firm energetycznych będzie miała zamontowane liczniki zdalnego odczytu.

Technologie wchodzące w skład Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) i Smart Cities zadziwiają mnogością dostępnych rozwiązań. Dzięki innowacjom IoT możemy zaoszczędzić czas i skupić się na innych czynnościach. Dotyczy to także pomiarów energii. Analitycy rynku wskazują, że liczniki zdalnego odczytu mają zostać zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych w Polsce do 2028 roku.

Regulacja prawna

Już 2 lutego 2022 roku w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to wykonawczy akt prawny do tzw. ustawy licznikowej z 2021 roku, która wprowadziła system inteligentnego opomiarowania w Polsce. Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) zacznie działać od 1 lipca 2024 roku.

Inteligentne czujniki pomiarowe oznaczają rozliczenia na podstawie danych rzeczywistych. Konsument może też korzystać z wygodnej z aplikacji do sprawdzania zużycia energii, a także funkcjonować jako prosument, bez konieczności wymiany licznika na nowy.

Nowy system to także poważne oszczędności. MŚiK szacuje, że technologia pozwoli odbiorcom zaoszczędzić do 11,3 mld PLN. Koszty jej wdrożenia kształtują się natomiast na poziomie nieco ponad 7 mld PLN.

Więcej korzyści

Centralny System Informacji Rynku Energi będzie też przetwarzać informacje z rynku energii. Dzięki temu konsument, mając dostęp do rzetelnych danych, będzie mógł wybrać odpowiedniego dostawcę. W łatwy sposób otrzymamy zatem najnowsze oferty, informacje o przysługujących zniżkach i opcje zmiany taryfikatora.

Na początku 2022 roku spółka TAURON Polska Energia wykazała, że już ponad 840 tys. klientów spółki korzysta ze zdalnego odczytu pomiarów. We Wrocławiu w ramach projektu Smart City przeprowadzono pilotażową zmianę liczników na korzystające z zalet Internetu Rzeczy. Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURONA, zapowiada, że system da operatorowi możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym.

Twórcy CSIRE zapewniają ponadto, że dane konsumentów będą bezpieczne i zabezpieczone przed atakami z zewnątrz, a ich udostępnianie będzie przebiegało w ramach przejrzystych zasad.

Źródło: globenergia.pl

 

Michał Koch