Photo by @nicotitto on Unsplash

Co potrafi inteligentna lodówka?

Rozwój technologiczny nie pomija żadnych sprzętów, nic więc dziwnego, że technologia Smart wkroczyła także do naszych kuchni. Lodówki mogą teraz służyć nie tylko do przechowywania żywności. 

Co sprawia, że lodówka jest Smart? Przede wszystkim musi mieć dostęp do internetu, bo bez tego zdalne sterowania i dokładanie kolejnych funkcji nie będzie dostępne. Połączenie Wi-Fi umożliwia lodówce stały kontakt z właścicielem i oferowanie mu rozwiązań, jakie jeszcze niedawno w ogóle z lodówkami się nie kojarzyły. 

Koniec z magnesami i karteczkami

Chociaż zwolennicy ozdabiania lodówek będą rozczarowani, technologia stosowana w inteligentnych modelach pozwala zastąpić magnesy i karteczki ekranami multimedialnymi. 

Ekran taki może wyświetlać nie tylko listę zakupów, ale cały kalendarz, dzięki któremu łatwiej zaplanujemy nasze aktywności. Wizyty u lekarza, ważne spotkania, notatki, wiadomości – wszystko w jednym miejscu. Żadna karteczka nie spadnie, a wiadomość nie umknie. W dodatku na ekranie można wyświetlać rysunki czy zdjęcia (nawet całe albumy). Ekran może też zastąpić książkę kucharską i posłużyć do wyświetlania przepisu, na podstawie którego gotujemy. Podpowie też ile gramów danego produktu zawiera szklanka, łyżka i łyżeczka. 

Spojrzenie do wnętrza

Smart lodówki posiadają także systemy kamer, co pozwala na podglądanie ich wnętrza bez konieczności otwierania drzwi (każde otwarcie oznacza przecież dodatkowe zużycie prądu i źle działa na przechowywaną żywność). Co więcej, zawartość lodówki można w dowolnej chwili sprawdzić nie tylko na zewnętrznym ekranie multimedialnym, ale też na smartfonie właściciela.

To rozwiązanie pomaga także tym, którzy podczas zakupów zapominają czego im brakuje. Dzięki połączeniu smartfona z lodówką zawsze mogą to sprawdzić. Mogą też tworzyć specjalną listę zakupową za ekranie lodówki, która po zintegrowaniu sprzętów, będzie dostępna również w aplikacji na smartfonie. Nigdy więcej zakupów bez listy zakupowej, która została na blacie kuchennym! 

Kuchnia TV

Ekran na podłączonej do internetu lodówce może też pełnić dodatkowego telewizora lub odtwarzacza multimedialnego. W trakcie gotowania można więc oglądać serial, ulubiony program telewizyjny, odtwarzać muzykę, słuchać audiobooka albo radia. 

Jakbyśmy mieli się czepiać… 

Jako wadę większości inteligentnych lodówek (różnych producentów) można wskazać ich gabaryty. Po prostu nie należą one do najmniejszych modeli albo raczej – nie są przeznaczone do małych kuchni. 

Co do zużycia energii elektrycznej natomiast (przy coraz wyższych cenach prądu może to być jedna z podstawowych kwestii rozważanych przy zakupie sprzętu), producenci uspokajają. Inteligentne lodówki tworzone są tak, by zużywać jak najmniej energii. 

Klaudia Wojciechowska