Światowy rynek Internetu Rzeczy rozwija się bardzo szybko. Senet, amerykański dostawca sieci LPWAN, nawiązał współpracę z Eutelsat Communications, TrakAssure i Wyld Networks. Celem powstałej inicjatywy jest zapewnienie zintegrowanej i interoperacyjnej łączności naziemnej i satelitarnej LoRaWAN dla klientów na całym świecie.
Firmy są ukierunkowane na wsparcie globalnego łańcucha dostaw, w tym na śledzenie zasobów i ładunków. Umacniając tę wielostronną współpracę, organizacje utworzyły Konsorcjum Multimodal IoT Infrastructure Consortium (MMIIC), którego zadaniem jest sformalizowanie i ukończenie wszystkich testów technicznych oraz programów pilotażowych i komercyjnej dostawy pierwszych produktów.
Następnym krokiem jest przygotowanie produktów zaprojektowanych w celu rozszerzenia zastosowania łączności LoRaWAN na rynki, które mogą skorzystać z połączenia satelitów Low Earth Orbit (LEO) i łączności z siecią naziemną.
Testowane nanosatelity zapewnią zasięg LoRaWAN, umożliwiając urządzeniom wyposażonym w czujniki, przesyłanie danych niezależnie od ich lokalizacji. Usuwają przy tym luki w zasięgu sieci naziemnej na obszarach wiejskich, szlakach żeglugowych i transportowych oraz w innych trudnych do dotarcia obszarach.
Dzięki możliwościom zarządzania siecią urządzenia IoT będą domyślnie łączyć się z sieciami naziemnymi Senet i automatycznie przełączać się na satelitę, gdy wykryte zostaną luki zasięgowe. We współpracy z TrakAssure i Wyld Networks, Senet zakończy również integrację aplikacji i testowanie urządzeń ze swoim serwerem sieciowym. Ma to zagwarantować niezawodność rozwiązania do monitorowania łańcucha dostaw.
Usługa ma być uruchomiona dla zastosowań komercyjnych w drugiej połowie 2022 roku, a pilotażowe testy były zapowiadane na luty tego roku.
Standard LoRaWAN znalazł entuzjastów również w Polsce, gdzie Grupa MiŚOT realizuje program Polska LoRaWAN w każdym powiecie, którego kolejnym etapem będzie Polska LoRaWAN w każdej gminie.
Michał Koch