Drony ratują życie mieszkańcom Afryki

Pochodzi z Polski, ale jest studentem Harvardu. Jan Kryca stworzył technologię, która pozwala ratować życie mieszkańcom Afryki dzięki dronom służącym do transportu medycznego.

Jan Kryca jest studentem Harvardu i jednocześnie przedsiębiorcą technologicznym. Opracował sposób wykorzystania dronów transportujących przedmioty z jednego punktu do drugiego w transporcie medycznym w Afryce, w miejscach, gdzie nie ma możliwości innej dostawy leków. Dron może to zrobić niemal w każdej chwili.

Pandemia

Wszystko zaczęło się w czasie pandemii Covid-19, gdy Jan Kryca zauważył ogromne kolejki do punktów pobrań. Analizował sytuację medyczną i doszedł do wniosku, że drony mogłyby wspierać ochronę zdrowia w zakresie transportu medycznego.

– To jest taka technologia idealna. Lecimy w prostej linii, nie ma korków, wszystko odbywa się bezdotykowo, nie zbliżamy się do innego człowieka. A jednak nie widzieliśmy tych dronów. Zbadałem czemu tak jest i doszedłem do wniosku, że nieproporcjonalnie duże koszty związane z transportem dronowym wiążą się z ludźmi, którzy muszą być bardzo wysoko wyszkoleni – wyjaśnia Jan Kryca.

Od pomysłu obniżenia tych kosztów przeszedł do realizacji. W tym celu stworzył aplikację do sterowania dronami. Technologia ta została wdrożona i obecnie największym ograniczeniem nie są już specjalistyczne umiejętności, ale liczba dronów, które przypadają na jednego operatora. Rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby jeden pilot mógł jednocześnie operować dziesięcioma albo dwudziestoma dronami. Wtedy wykorzystanie technologii byłoby nie tylko skuteczne, ale również opłacalne. 

Kim jest pomysłodawca nowej technologii?

Jan Kryca do Stanów Zjednoczonych wyjechał kilka lat temu. Jest studentem Harvardu, a studiowanie na tej uczelni od zawsze było jego marzeniem. Wiedział, że da mu to możliwości rozwoju i korzysta z nich. 

– Pieniądze, do których ma dostęp student, liczba osób, która odpowiada ci na maila. Fakt, że tutaj siedzimy, to wszystko się realizuje przez to, że ma się tę nazwę Harvardu za sobą i to jest niesamowita moc, jeżeli chce się ją wykorzystać – zauważył w trakcie wywiadu w programie Dzień Dobry TVN.

Studia na Harvardzie sprawiły także, że jego pomysł na transport z wykorzystaniem dronów jest realizowany dzięki finansowaniu, jakie otrzymał w Stanach Zjednoczonych. 

Praktyczna realizacja aplikacji sprawiła, że o Janie Krycy stało się głośno. Transport medyczny projektu Polaka realnie pomaga ludziom w Afryce, a dokładniej w Gambii. W ten sposób dostarczane są tam leki. Gambia została wybrana jako kraj pilotażowy dla tej technologii z uwagi na specyficzną geografię. Przedzielona jest szeroką rzeką i ma tylko jeden most oddalony od stolicy o 100 km, co utrudnia wszelkie formy transportu. To właśnie problem, który rozwiązuje wykorzystanie dronów.

Jeśli pilotaż się sprawdzi, to rozwiązanie będzie wykorzystywane w kolejnych krajach, by ratować ludzkie życie.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Inteligentne roboty polski towar eksportowy

Polska nie jest liderem robotyzacji rankingów globalnych, jednak w zakresie projektowania innowacyjnych rozwiązań mamy pewne osiągnięcia. Okazuje się, że inteligentne roboty są naszym towarem eksportowym.

Start-up United Robots planuje oferować swoje produkty na rynku niemieckim i brytyjskim. Firma rozwija flotę autonomicznych przemysłowych robotów sprzątających. Maszyny są zaawansowane, czym odróżniają się od innych tego typu. Dzięki sztucznej inteligencji mogą nawigować nawet w zatłoczonych przestrzeniach by wykonywać swą pracę bez przeszkód. W dodatku zmniejszają zużycie wody, detergentów i prądu.

Produkowane przez start-up roboty zainteresowały inwestorów także za granicą. Pieniądze na rozwijanie technologii wyłożył fundusz Aper Ventures, a wcześniej Spinaker Alfa.

United Robots czyli kto?

United Robots założył Dariusz Mańkowski, mieszkający obecnie w Londynie inżynier i przedsiębiorca, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest on też CEO firmy, choć kierownictwo zespołu powierzył Konradowi Copowi, który jest również inżynierem i twórcą łazika marsjańskiego.

Dariusz Mańkowski zapewnia, że produkowane przez jego formę roboty są wydajne, ale też rewolucyjne. Zastosowana technologia umożliwia im harmonijną współpracę z ludźmi, także w zatłoczonych miejscach. Ponadto roboty na jednym ładowaniu są w stanie uprzątnąć teren porównywalny do dwóch boisk piłkarskich. 

Kluczem do sukcesu jest automatyzacja. Maszyny United Robots pracują całkowicie bez operatora. Potrzebne do tego było opracowanie rozwiązania zapewniającego wysoki stopień autonomii robotów.

– Przeprojektowaliśmy tradycyjną maszynę, umożliwiając każdemu robotowi obracanie się w miejscu, co czyni go najbardziej zwinną szorowarką – opowiada Dariusz Mańkowski.

Teraz pora na ekspansję. Po szeroko zakrojonych testach w Polsce, produkty United Robots trafią do powierzchniach magazynowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Nie tylko United Robots

W lipcu 2023 r. pieniądze od inwestorów przyciągnął też kolejny start-up z branży – Kogena, oferujący rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0. JR Holding zainwestował w niego 4 mln zł. 

Kogena wykorzystuje najnowsze technologie z zakresu IoT i automatyki, opracowując systemy pozwalające skutecznie zarządzać robotami oraz minimalizować ryzyko ich awarii. Systemy te są w stanie integrować i analizować dane z różnych typów robotów przemysłowych.

– Środki przeznaczymy głównie na rozwój sieci partnerskiej oraz integrację nowych marek robotów. Do końca tego roku chcemy wzmocnić swoją obecność na rynku amerykańskim oraz rozpocząć działania w Azji – mówi Maciej Plebański, założyciel Kogeny.

 

Start-up współpracuje z firmami takimi jak Kawasaki, Yaskawa czy Techman, zaś platforma Kogena integruje się z takimi markami robotów jak Universal Robots i Epson. Niedługo dołączą do nich Kuka oraz ABB.

Co lubimy najbardziej w smart home

Coraz więcej osób w Polsce posiada w swoich domach i mieszkaniach inteligentne rozwiązania. Czasem jest to jakaś jedna rzecz, u niektórych cały dom wręcz wypełniony jest IoT. Najczęściej rozwiązania smart home pomagając oszczędzać energię, często też sprawiają, że codzienne czynności stają się prostsze. Co lubimy najbardziej w smart home i dlaczego sięgamy po technologię?

Badania nad korzystaniem z rozwiązań smart home przeprowadzili eksperci z Grupy IQS na zlecenie Samsunga. Ich efektem jest raport „Inteligentne urządzenia AGD”. Przepytano 1027 dorosłych Polek i Polaków. Starano się przy tym dowiedzieć, jakie inteligentne rozwiązania pojawiają się w polskich domach i które z nich najbardziej sobie cenimy.

Niemal 75 proc. badanych stwierdziło, że rozwiązania smart home wydają im się atrakcyjne. Głównie zainteresowane są nimi osoby przed 30 rokiem życia, które doceniają komfort życia możliwy dzięki IoT. Jednak jeszcze ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, jakiego oczekują od inteligentnych urządzeń. Na ten aspekt zwróciło uwagę aż 90 proc osób.

Ekonomia przede wszystkim

Większość Polek i Polaków korzysta już z rozwiązań smart. 75 proc. ma przynajmniej jedno tego typu urządzenie. Najczęściej jest to smart TV. Ma je 54 proc. badanych. Inteligentne pralki posiada 46 proc. osób, a lodówki 41 proc. Głównie są to osoby przed 30 rokiem życia, ale nie tylko. Co jednak dość charakterystyczne, 90 proc. osób sięga po rozwiązania smart z uwagi na możliwość obniżenia zużycia energii. Pozwala im to ograniczyć wydatki i w ten sposób lepiej zarządzać domowym budżetem. 

Po inteligentne rozwiązania sięgamy też częściej, gdy są one łatwe w obsłudze i posiadają intuicyjne aplikacje. 6 na 10 osób chciałoby móc zarządzać inteligentnymi urządzeniami w całym domu z poziomu jednej aplikacji w telefonie. Mogliby dzięki temu wysyłać polecenia do różnych urządzeń (jak pralka, która zrobi pranie przed powrotem do domu czy ekspres do kawy, którzy przywita ich gorącym napojem po powrocie).

Badani pozytywnie wskazywali również na dodatkowe funkcje aplikacji, która wspiera zarządzanie domowym budżetem. Tu również na pierwszym miejscu było monitorowanie zużycia energii. Miesięczne, tygodniowe, dzienne, a nawet godzinowe zużycie energii poszczególnych urządzeń domowych pozwala lepiej organizować ich pracę.

Zintegrowany system

Zintegrowany system smart w połączeniu z aplikacją to lepsze panowanie nad tym, co dzieje się w mieszkaniu niezależnie, gdzie jesteśmy. Można podłączyć do niego kamery, czujniki ruchu i czujnik zasilania. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje poczucie panowania nad tym, co dzieje się w domu. Także gdy jesteśmy na urlopie.

Smart Katowice

Technologie z zakresu smart city wkraczają w naszą codzienność, a kontrast między codziennymi problemami a nowoczesnością nieraz zaskakuje. Katowice od 2016 roku wdrażają zarówno miejskie rozwiązania oparte o infrastrukturę, jak i edukacyjne serwisy internetowe czy e-usługi. Technologie smart stanowią tu też wsparcie dla bezpieczeństwa i transportu.

 

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy, wdrożony już siedem lat temu, obejmuje na chwilę obecną aż 342 punkty kamerowe, które przesyłają obraz analizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji wspierając dyspozytorów, którzy zarządzają patrolami oraz zdarzeniami kryzysowymi. Dodatkowo system jest wyposażony w technologię License Plate Recognition, która pozwala odnotowywać i zapisywać wykroczenia drogowe. Do systemu wpięta jest również policja, która może reagować na zdarzenia w sposób zgodny ze swoimi kompetencjami. 

 

Regularnie słyszymy informacje o problemach z jakością powietrza w wielu polskich miastach. W Katowicach czuwa nad nią AWAIR – system czujników wdrożony w 2017 roku. System ten oparty jest na czujnikach dostarczonych przez katowicką firmę SYNGEOS. Na chwilę obecną w przestrzeni miejskiej zamontowanych jest 127 czujników i 154 ekrany informacyjne. Poza stężeniem CO2 i smogu mierzona jest również zawartość pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 na metr sześcienny. System ten zintegrowany jest z KISMiA i posiada możliwość alertowania czuwających dyspozytorów.

 

Od 2021 roku w mieście wdrażany jest także SMiS – system monitorowania nośników energii i wody. To kompleksowe podejście do problemu nie spotykane w innych miastach. Obejmuje liczniki energii elektrycznej, liczniki energii cieplnej, wodomierze, regulatory węzłów cieplnych, regulatory central wentylacyjnych, regulatory kotłowni oraz dodatkowe czujniki parametrów powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

 

– System wpływa korzystnie na efektywność energetyczną, która jest kontrolowana w sposób zautomatyzowany z możliwością sterowania budynkowego – podkreśla Łukasz Żółciak, oficer ds. smart city Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Transport na miarę XXI wieku

Największe wrażenie spośród katowickich inwestycji zrobi zaś ITS, czyli system zarządzania transportem, który w tym roku osiągnąć ma pełną funkcjonalność. Rozwiązania smart wspomagają w nim zarządzanie ruchem oraz miejscami parkingowymi.

– Jedna cześć systemu będzie obejmowała analitykę opartą o obraz z punktów kamerowych zainstalowanych na kluczowych z punktu widzenia zarządzania płynnością ruchu skrzyżowaniach, druga będzie analizowała wolne miejsca parkingowe. Tam, gdzie to możliwe za pomocą obrazu z kamer, zaś tam gdzie nie pozwolą na to kąty widzenia, za pomocą czujników elektromagnetycznych wtopionych w nawierzchnię – tłumaczy Łukasz Żółciak.

System transportowy wspierany jest przez rozwiązania z zakresu mobilności i elektromobilności. Są to:

  • City by Bike, czyli system roweru miejskiego, które wypożyczać można już od 2015 roku i obejmuje obecnie 124 stacje i 1002 rowery;
  • stacje ładowania pojazdów elektrycznych sukcesywne pojawiające się w Katowicach od 2019 roku. Jest ich dziś 147 i obsługują 169 punktów ładowania;
  • mikromobilność i carsharing – w mieście działają operatorzy dostarczający hulajnogi elektryczne (Uber Lime, Bolt, Tier, Roller), jak i operatorzy carsharingowi (Traficar, Panek);
  • poszerzanie floty PKM o elektryczne autobusy (40 do końca 2023) oraz wyposażenie zajezdni w ładowarki pantografowe.

Rozwiązania miękkie 

Aby ułatwić obywatelom dostęp do technologii i poszerzać dostępność rozwiązań związanych z internetem rzeczy, sztuczną inteligencja i cyberbezpieczeństwem w 2021 roku powstał w Katowicach pierwszy w Polsce Showroom Innowacji IoT. Jest on przestrzenią cyber-fizyczną dostępną w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink (Teatralna 17a). To doskonała okazja dla sektora IoT w Polsce, by pokazać swoje dokonania, a dla samorządów i firm z sektora MŚP, by zapoznać się z nowościami technologicznymi i oferowanymi rozwiązaniami, z których mogą korzystać już teraz.

– Celem Showroomu Innowacji IoT jest również integracja firm technologicznych i umożliwienie testowania proponowanych rozwiązań oraz szkolenia – podkreśla Łukasz Żółciak. – W centrum Katowic można m.in. sprawdzić w jaki sposób informacje satelitarne wspomagają miasta w reagowaniu na czynniki meteo, a czujniki informują mieszkańców o aktualnym stanie powietrza w mieście.

Showroom IoT przybliża technologie cyberbezpieczeństwa, oraz tematykę sztucznej inteligencji. Jest konsekwentnie uzupełniany o nowe rozwiązania we współpracy z Polskim Klastrem Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji SINOTAIC.

Warto też zwrócić uwagę na katowickie serwisy internetowe wspierające aktywność społeczną i ułatwiające mieszkańcom codzienne funkcjonowanie i załatwianie spraw urzędowych:

  • wCOPdrzewo – serwis prowadzony przez Centrum Organizacji Pozarządowych do konsultacji w zakresie nowych nasadzeń w przestrzeni miejskiej;
  • NaprawmyTO – serwis do zgłaszania usterek w przestrzeni miejskiej;
  • Katoobywatel – zachęcający do partycypacji w projektach społecznych, a budżet obywatelski i Zielony Budżet są tu jednymi z największych per capita spośród miast wojewódzkich w Polsce: budżet partycypacyjny w 2023 roku miał łączną pulą 20 milionów złotych, w tym 3 mln na projekty z Zielonego Budżetu;
  • Katowicka Karta Mieszkańca, czyli program zniżek i udogodnień dla mieszkańców Katowic. Usługa realizowana jest również cyfrowo przez możliwość podpięcia karty do karty bankowej (wirtualna karta) lub przez możliwość cyfrowego wyrobienia jej w aplikacji M-Karta. W 2023 liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 100 000;
  • opłatomaty w Urzędzie Miasta oraz uruchomienie możliwości wnoszenia opłat skarbowych za pomocą BLIK.

Jak widać Katowice przechodzą w ostatnich latach poważne zmiany i robią dużo by mieszkańcy tego miasta korzystali ze współczesnych udogodnień technologicznych. Warto też przypomnieć, że nowoczesność nie dotyczy to tylko dużych miast. Małe miejscowości również chcą być smart i mają do tego możliwości.

Efektywne zarządzanie parkingiem przy supermarkecie

Zarządzanie parkingiem przy supermarketach stanowi istotne wyzwanie w kontekście organizacji przestrzeni zewnętrznej. Komfort i lojalność klientów, mające bezpośredni wpływ na przychody z obiektu, są priorytetem. Tradycyjne metody zarządzania parkingiem, polegające na manualnym przydzielaniu miejsc przez pracownika przy wejściu, często prowadzą do frustracji kierowców, szczególnie w przypadku braku dostępnych miejsc. Konflikty i utrata klientów to częste konsekwencje tej sytuacji. Szacuje się, że tylko jedna trzecia zainteresowanych osób faktycznie pyta o dostępność miejsca, co skutkuje utratą potencjalnych klientów, nawet gdy miejsca są dostępne. W obliczu kryzysu, takie marnowanie potencjału jest nieakceptowalne.

Rozwiązanie technologiczne

Wprowadzenie systemu czujników zajętości miejsc parkingowych z wykorzystaniem technologii LoRaWAN to krok w kierunku efektywnego zarządzania parkingiem. Czujniki zainstalowane w nawierzchni, wyposażone w magnetyczne sensory wykrywające obecność samochodu, przekazują dane o zajętości miejsc na bieżąco do centralnej stacji bazowej za pomocą radiowego kanału 868 MHz. Dzięki temu możliwe jest pokrycie całego obszaru supermarketu jedną stacją i wizualizacja dostępnych miejsc parkingowych na tablicy informacyjnej dla klientów. Technologia LoRaWAN zapewnia niezawodność transmisji sygnału oraz pięcioletnią autonomię pracy czujników, eliminując problemy związane z monitorowaniem dostępności miejsc.

Korzyści i dalsze możliwości

Zaimplementowany system nie tylko ułatwia kierowcom lokalizowanie wolnych miejsc parkingowych, ale także pozwala właścicielom parkingów na skuteczne monitorowanie i zarządzanie dostępnością miejsc. Dodatkowo, integracja z siecią Internetu Rzeczy (IoT) otwiera drzwi do dalszego rozwoju inteligentnej infrastruktury obiektu, w tym monitorowania zużycia wody i energii, zarządzania jednostkami chłodniczymi czy kontrolą dostępu do pomieszczeń. Rozwiązania IoT charakteryzują się uniwersalnością i skalowalnością, umożliwiając łatwą adaptację do istniejących systemów oraz rozszerzenie o nowe funkcjonalności, takie jak inteligentne oświetlenie parkingowe, co dodatkowo podnosi wartość i funkcjonalność obiektu.

Rewolucja w administrowaniu dzięki technologiom komórkowym i LoRaWAN

W miastach na całym świecie rozwijają się inicjatywy smart city, co skutkuje wzrostem liczby różnorodnych urządzeń. Od inteligentnych latarni ulicznych wyposażonych w kamery i sensory po sieci ułatwiające przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, miasta wykorzystują technologię do poprawy zarządzania, zrównoważonego rozwoju i efektywności ekonomicznej. Sensory LoRaWAN, znane ze swojej niezawodności i opłacalności, odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu środowiska.

Podczas gdy dokładna definicja internetu rzeczy pozostaje płynna, jego istota polega na wzajemnym połączeniu i komunikacji między urządzeniami. Poprzez połączenie różnorodnych elementów z internetem, miasta mogą gromadzić kompleksowe dane, efektywnie je przetwarzać i oferować usługi dodatkowe, co ostatecznie sprzyja wygodzie i komfortowi życia.

Przemysłowe routery komórkowe umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie danych z kamer i sensorów do scentralizowanych centrów monitorowania, przyczyniając się do realizacji celów rozwoju inteligentnych miast.

Rozwiązanie

Miasta integrują technologię LoRa do swoich struktur, aby radzić sobie z pilnymi problemami, takimi jak zarządzanie odpadami, monitorowanie jakości powietrza, korki drogowe i bezpieczeństwo publiczne. Infracomms, partner z Singapuru, opracował rozwiązanie SmartHub – wszechstronny system obudowy z wbudowanymi możliwościami komórkowymi i LoRaWAN. Wykorzystując produkty takie jak UG85 LoRaWAN Gateway od Milesight i router komórkowy UR35, SmartHub umożliwia płynne zbieranie danych z sensorów środowiskowych i kamer. Umożliwia to monitorowanie ruchu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci komórkowej oraz odczuwanie środowiska za pomocą technologii LoRa.

Wdrożenie

Miasta takie jak Barcelona i Tokio znajdują się na czele postępu w dziedzinie smart city, wdrażając innowacje od poprawy zarządzania transportem do precyzyjnych systemów monitorowania opartych na IoT. W Barcelonie udoskonalenia w zarządzaniu transportem, oświetleniem i obiektami publicznymi podkreślają potencjał transformacyjny inteligentnych technologii. Program smart country Japonii stanowi przykład zaawansowanych zastosowań IoT, w tym systemów monitorowania zdolnych do identyfikacji naruszeń zasad i monitorowania czystości miejsc publicznych. Dzięki zintegrowanej platformie online władze uzyskują w czasie rzeczywistym informacje na temat jakości powietrza, gęstości tłumu i ruchu pojazdów, ułatwiając podejmowanie świadomych decyzji.

Podsumowanie

Poprzez harmonizację przesyłu danych o wysokiej i niskiej przepustowości, inteligentne rozwiązania dla miast obiecują niezrównaną efektywność i skuteczność. W miarę jak miasta na całym świecie przyjmują te innowacje, wizja połączonych technologicznie środowisk miejskich zbliża się do realizacji, zapowiadając przyszłość poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju.

Walcząc z pożarami za pomocą LoRaWAN

W listopadzie 2018 roku pożar trawił przez 17 dni, zabijając 85 osób i niszcząc niemal 19 000 domów, firm i innych budynków w mieście Paradise, Kalifornia, położonym u podnóża Sierra Nevady. Według raportu CAL FIRE, pożar lasu był wynikiem wadliwych linii przesyłowych elektrycznych, które początkowo zapaliły się przez źle utrzymane stalowe haki podtrzymujące linie wysokiego napięcia. Średnio pożary lasów spalają dwa razy więcej powierzchni gruntów rocznie niż 40 lat temu. Paradise to tylko jeden z wielu przykładów miast, miasteczek i gmin, które zostały zniszczone przez pożary.

W 2021 roku Stany Zjednoczone doświadczyły rekordowo wysokich temperatur i fali upałów, które w dużej mierze podsycały pożary w całym kraju. Oprócz strat w mieniu, dzikiej przyrody i ludzkich istnień, pożary lasów przyczyniają się znacząco do zmian klimatu. Średni pożar lasów emituje od 5 do 30 ton węgla na 2,5 akra – mniej więcej wielkość dwóch boisk do piłki nożnej ustawionych obok siebie.

Dodajmy do tego inne skutki pożarów lasów, takie jak erozja i powodzie, co prowadzi do dodatkowych wyzwań, w tym niezawodności firm energetycznych i usługowych, od których codziennie zależą ludzie, oraz zdrowia i bezpieczeństwa obywateli.

Wykrywanie pożarów lasów wczesnych etapach może zmniejszyć czas reakcji i wielkość potencjalnych szkód spowodowanych przez pożar. Niestety, to łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Sensory wyposażone w technologię Internetu rzeczy (IoT) mogą pomóc wykrywać i alarmować odpowiednie agencje, aby zapobiec pożarom lasów, zanim w ogóle się zdarzą. IoT pojawił się jako wybitne narzędzie we wszystkich branżach, takich jak opieka zdrowotna, transport, przemysł, handel detaliczny i inne, pomagając w łączeniu urządzeń i aplikacji w celu usprawnienia procesów, które pomagają wielu osobom. Dzięki technologiom o dużym zasięgu i niskim zużyciu energii, takim jak LoRa, NB-IoT i Wi-Fi, urządzenia z IoT mogą działać na większych odległościach i komunikować się z urządzeniami z niższą prędkością.

Historycznie patrząc, tradycyjne systemy monitorowania pożarów wykorzystywały obrazowanie satelitarne, kamery naziemne i wieże obserwacyjne do monitorowania obszaru pod kątem dymu lub płomieni. Ale na suchych jak krzesiwo krajobrazach pożary lasów rozprzestrzeniają się tak szybko, że ich wykrycie, gdy dopiero się zaczęły, jest już za późno.

Firmy energetyczne i usługowe, straże pożarne, a nawet całe miasta mogą instalować sensory z IoT w odległych lub trudno dostępnych miejscach, aby zbierać dane, które mogą ostrzec ich o potencjalnym pożarze lasu. Sensory o dużym zasięgu i niskim zużyciu energii, działające w standardzie LoRaWAN, pozwalają użytkownikom zbierać dane środowiskowe z najbardziej zalesionych, odizolowanych lub oddalonych obszarów. Dzięki rozwiązaniom IoT operatorzy mogą zdalnie mierzyć i wykrywać problemy, zanim staną się kryzysem. Standard LoRaWAN jest idealny do tego zastosowania, ponieważ łączność jest zawsze aktywna i gotowa do powiadomienia władz o zmianach temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, wiatrów i nie tylko.

Niskie zużycie energii przez sensory wykorzystujące technologię LoRa pozwala na bezprzewodowe połączenie z standardowymi bramkami, wykorzystującymi LoRaWAN i pozostanie w środowisku przez okres do 15 lat bez konieczności konserwacji.

Dryad Networks, startup IoT środowiskowy z siedzibą w Berlinie, ma misję walki z pożarami lasów i łagodzenia ich wpływu na zmiany klimatu. Możesz się zastanawiać, dlaczego startup w Niemczech skupia się na pożarach lasów.

Ale pożary lasów wzrastają w niemieckich lasach i zadrzewieniach, tak samo jak w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości w 2019 roku Niemcy doświadczyły największego odnotowanego pożaru lasu. A sięgając roku 2018, było tam 1718 pożarów lasów – cztery razy więcej niż w poprzednich latach.

Dryad nawiązał współpracę z Semtech i Swarm, globalnym deweloperem sieci komunikacji satelitarnej, aby stworzyć system ultrawczesnego wykrywania pożarów lasów. System czujników zasilanych energią słoneczną firmy Dryad, Silvanet, wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania nieprawidłowych wzorców gazów w powietrzu. Aby połączyć system IoT, Silvanet zapewnia długie zasięgi, niskie zużycie energii i bezprzewodową sieć, która została rozszerzona za pomocą architektury sieci mesh, aby pokryć duże obszary lasu. Dzięki wbudowanej obsłudze łączności radiowej satelitarnej od Swarm, Dryad otrzymuje dane z odległych obszarów w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybszą reakcję. Sieć Swarm składająca się z 120 satelitów pokrywa każdy punkt na Ziemi, umożliwiając transmisję danych z dowolnego miejsca, nawet jeśli nie ma tam zasięgu sieci komórkowej.

Silvanet to system wykrywania pożarów lasów składający się z trzech głównych komponentów:

> Bramka siatki Silvanet rozszerza sieć Silvanet na duże instalacje poza zasięgiem standardowego połączenia bezpośredniego między czujnikami a bramkami w standardowych sieciach LoRaWAN. Architektura wykorzystuje wieloskoku siatkę bramek połączonych ze standardowymi urządzeniami LoRa firmy Semtech. Każdy służy jako standardowa bramka sieciowa wykorzystująca LoRaWAN do czujników pożarów lasów Silvanet i czujników innych producentów. Bramki siatki są umieszczone w lesie, tworząc siatkę mesh z typowym zasięgiem od około 2 do 6 km, w zależności od topologii i fizycznego umieszczenia bramek.

> Bramka graniczna Silvanet jest umieszczana na granicy docelowego obszaru lasu, zwykle w domu lub w pobliżu wioski. Bramka graniczna komunikuje się z platformą chmurową Silvanet i przekazuje wiadomości z czujników pożarów lasów. Wbudowane radio LTE zapewnia łączność bezprzewodową lub wykorzystuje wbudowany adapter Ethernet za pośrednictwem przewodowego Internetu. W przypadku odległych instalacji, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej ani dostępu do zasilania, bramka graniczna Silvanet ma wbudowaną obsługę łączności satelitarnej za pośrednictwem sieci satelitarnej Swarm. Działa za pomocą elektryczności lub może być zasilana przez ogniwosłoneczne.

> Czujnik pożarów lasów Silvanet został zaprojektowany do wykrywania pożarów lasów we wczesnych etapach oraz monitorowania mikroklimatu, mierząc temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Czujnik łączy ultra-niskie zużycie energii do pomiaru jakości powietrza z precyzyjnym trybem pomiaru gazów. Wykrywa wodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla i inne gazy na poziomie części na milion (ppm) za pomocą sztucznej inteligencji do wykrywania pożaru i unikania fałszywych alarmów. Czujnik wykorzystuje łączność LoRaWAN do bezprzewodowej transmisji danych i może działać bez konserwacji przez 10-15 lat.

Dryad uruchomił swoją pierwszą sieć w lesie koło Berlina i ma w planie dziesięć innych wdrożeń koncepcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, Indonezji i Afryce. Sensory są w stanie wykryć nowy pożar w ciągu 30 do 60 minut, w zależności od umiejscowienia czujników.

Jeśli chodzi o pożary lasów, czas ma ogromne znaczenie. Wczesna wykrycie może nie tylko uratować życie mieszkańców i ostrzec ich, aby zapewnić odpowiednią ewakuację, ale również zmniejszyć wiele kosztów związanych z walką z pożarami i wykorzystywanymi do tego zasobami.

Sensory z IoT dla środowiska

Osoby mogą wykorzystać moc IoT nie tylko do zapobiegania zniszczeniom spowodowanym przez pożary lasów, ale także do dobra środowiska. W rzeczywistości Silvanet nie jest ograniczony tylko do wykrywania pożarów lasów. Ponieważ jest oparty na otwartym standardzie LoRaWAN, solarny, dużoskalowy system mesh może łączyć wiele czujników firm trzecich za pomocą LoRaWAN i sieci mesh Silvanet, aby przekazywać dane czujnikowe do chmury.

Czujniki danych środowiskowych mierzące wilgotność gleby, stężenie ozonu, wzrost drzew i przepływ soku mogą dostarczyć kluczowe dane dotyczące monitorowania zdrowia i wzrostu drzew, wspierając przemysł leśny.

Jak niemal wszystkie branże, leśnictwo mogłoby w dużym stopniu skorzystać z cyfryzacji swoich narzędzi i operacji. Wcześniej branża ta była w tyle ze względu na brak zasięgu sieci. Teraz, dzięki Silvanet, Semtech i Swarm prowadząca tę sprawę, zasięg sieci jest dostępny nawet w najbardziej odległych obszarach lasów na całym świecie.

Walcząc ze zmianami klimatu za pomocą IoT

Zmiany klimatu, zarówno spowodowane przez człowieka, jak i naturalne, szybko zakłócają wzorce pogodowe i zmieniają równowagę przyrody. Zmiany temperatury tworzą warunki, które wpływają na pożary lasów i powodują zmianę wzorców opadów, prowadząc do występowania poważnych i częstych burz powodziowych, osuwisk i zniszczeń społeczności.

Walcząc z efektami zmian klimatycznych, w tym z wzrostem pożarów lasów, jest niezwykle ważne dla ochrony naszej planety. Technologie IoT mogą pomóc w zwalczaniu przyszłych zniszczeń za pomocą łatwych w wdrożeniu i obsłudze inteligentnych rozwiązań, które chronią nasze środowisko.