Pilot do sterowania

Pilot może dziś służyć do sterowania inteligentnym domem wraz z bramami garażowymi, wjazdowymi czy roletami. Może też być wykorzystywany w zakładach produkcyjnych do systemów wentylacji, nagrzewnic czy całych linii produkcyjnych. Warto przyjrzeć się temu urządzeniu bliżej. 

Pilot do sterowania wydaje się prostym urządzeniem, jednak także w tym maleństwie możliwe są różnorodne rozwiązania. Zmienia się obudowa, klawiatura czy obróbka mechaniczna. Wszystko zależy od tego, do czego wykorzystywane jest dane urządzenie.

Dobrze zaprojektowany pilot sterujący, który zintegrowany jest z innymi urządzeniami, pozwala sprawnie sterować urządzeniami sieć IoT. Niezależnie od tego, czy system zintegrowany jest poprzez Wi-Fi, Bluetooth czy Ethernet, ułatwia obsługę wszystkich elementów zintegrowaną w jednym urządzeniu sterującemu.

Żeby jednak pilot był funkcjonalny i wygodny w obsłudze, należy zwrócić uwagę na różne jego aspekty. 

Wygląd

Kształt może nie wydawać się najistotniejszą kwestią przy projektowaniu pilota sterującego, jednak to jego poręczność i wygoda obsługi są tym, na co uwagę zwracają odbiorcy. Poręczna obudowa z solidnego tworzywa na pewno przypadnie do gustu wielu użytkownikom. Mogą być wtedy pewni, że pilot nie rozpadnie się po kilku miesiąca, a będzie służył latami.

Istnieje również możliwość dopasowywania nakładek (np. silikonowych), które personalizują pilota. Pozwala to dopasować jego kolor do wnętrza, pokoju, lub strefy w budynku.

Możliwe jest również zastosowanie obudowy wodoodpornej czy pyłoszczelnej. Takie urządzenia dostosowane są do wykorzystywania w pomieszczeniach z duża wilgotnością. Zabezpieczenie stanowią chociażby uszczelki w wieku obudowy, ale również w klapce na baterie. W przypadku obudowy o wyższej szczelności istnieje ryzyko, że ograniczy ona miejsce w środku. Trzeba liczyć się z kompromisem w tej kwestii.

Sterowanie

Kwestia sterowania urządzeniem to przede wszystkim jego klawiatura. Istnieją klawiatury membranowe, silikonowe, standardowe czy fronty foliowe z microswitchami. Wybór konkretnego rozwiązania podyktowany jest przy tym różnymi aspektami takimi jak funkcjonalność urządzenia, jego wielkość, rodzaje wykorzystania. 

Zamawiając konkretne urządzenie sterujące wraz z projektem instalacji, można też dostosować jego klawiaturę do konkretnych potrzeb. Wybrać liczbę klawiszy, ich rozmieszczenie, czy nawet twardość przycisków. 

Modyfikacje

W standardowych obudowach nie ma otworów na diody, dławice, wstążki połączeniowe czy inne kable. Producent nie zna konkretnego przeznaczenia produktu i dlatego tworzy urządzenie ustandaryzowane. Tego typu modyfikacje możliwe są jedynie wtedy, gdy zlecenie wykonania pilotów sterujących składa firma, która wie, w jaki sposób będą wykorzystywane. 

Montaż 

Ważnym elementem jest również montaż klawiatury do konkretnej obudowy. W zależności od wyboru zarówno obudowy, jak i klawiatury, inaczej też wygląda montaż. W przypadku zamawiania pilota dobrze zlecić to również wykonawcy. Wtedy bierze on pełną odpowiedzialność za idealne dopasowanie wszystkich elementów ze sobą oraz za ich poprawne działanie.

Czasem jednak wybranie i zgranie poszczególnych elementów nie jest takie proste. W zależności od stopnia trudności danego urządzenia, jego przeznaczenia czy liczby obsługiwanych elementów może wymagać konsultacji i zmian w obrębie poszczególnych etapów. Inna obudowa czy klawiatura od wybranej pierwotnie może stać się koniecznością.