MŚP będą stosować elektryczność 4.0

Rosnące ceny energii nie pozostawiają firmom wątpliwości, że w obszarze energetycznym muszą wprowadzić poważne zmiany. Dochodzi do tego coraz większa świadomość zmian klimatycznych, które w dużej mierze są efektem wykorzystywania energii pochodzącej ze źródeł kopalnych. Rozwiązaniem tych problemów są odnawialne źródła energii i stosowanie elektryczności 4.0.

Elektryczność 4.0 nazywana jest również inteligentną elektryfikacją. Pojęcie to stworzył Schneider Electric nawiązując do funkcjonującego już pojęcia Przemysłu 4.0. Celem jest tu wdrożenie produktów, systemów i usług pozwalających różnego rodzaju obiektom zapewnić bardziej zrównoważoną, odporną i wydajną energetycznie przyszłość. Działanie Elektryczności 4.0 wspierają cyfrowe innowacje. To dzięki nim możliwe są pomiary i monitoring korzystania z energii. Dodając do tego inteligentne urządzenia, aplikacje, analizy i oprogramowanie z obszaru internetu rzeczy (IoT), możemy wdrażać inteligentną elektryfikację szybciej i sprawniej. 

 

Świat się zmienia

– W ciągu ostatnich stuleci świat ewoluował szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Rewolucje przemysłowe napędzane postępem technologicznym oraz łatwo dostępną i tanią energią, zmieniły zarówno przedsiębiorstwa, jak i społeczeństwa. Jednak dopiero w obecnych czasach zrozumieliśmy, że niechcianą, ciemną stroną postępu zapewniającego poprawę standardów życia jest degradacja zasobów naszej planety oraz negatywny wpływ na klimat – stwierdza Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

Raport fundacji Digital Poland „Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla polskich przedsiębiorstw” pokazuje zaś, jak wygląda sytuacja związana z energią elektryczną w polskich przedsiębiorstwach. Wśród małych i średnich przedsiębiorstw aż 89 proc. uznało, że podwyżki cen energii w 2022 r. były dotkliwe. Tylko 3 proc. nie odczuło tego w wyraźnie negatywny sposób. Czterech na pięciu przedstawicieli MŚP uważa też, że przyszłość leży w inteligentnej transformacji opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE). Połowa planuje też wdrożenie takich rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach.

– Dalszy rozwój wymaga od nas wszystkich refleksji na temat sposobu, w jaki zużywamy i produkujemy energię, oraz wdrożenia konkretnych rozwiązań, które zapewnią zmianę – mówi Jacek Łukaszewski.

W systemach Energii 4.0 znajdują się:
– instalacje fotowoltaiczne,
– urządzenia do magazynowania energii,
– urządzenia do magazynowania ciepła,
– urządzenia do zarządzania energią.

System integruje odpowiednie oprogramowanie. Dzięki niemu poszczególne urządzenia podpięte pod sieć mogą się ze sobą komunikować, dzięki czemu produkcja energii jest bardziej efektywna i opłacalna.

 

Inwestycja w nowoczesność

Przeszkodą na drodze do szybkiego i sprawnego wdrożenia Elektryczności 4.0 są wysokie koszty realizacji takiego przedsięwzięcia. Powołuje się na to aż 47 proc. z badanych MŚP. Tutaj przyjść z pomocą może demokratyzacja.

– Demokratyzacja, czyli powszechne przyjęcie technologii umożliwiających inteligentną elektryfikację, pozwoli na sukcesywne obniżanie bariery wejścia, jaką są wysokie koszty –  stwierdza Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric. – Jednym z priorytetów powinna być także współpraca biznesu z administracją na tym właśnie polu. 

Jeśli uda pokonać się barierę kosztów wprowadzenia Elektryczności 4.0, nie trzeba będzie przekonywać do jej wdrażania małych i średnich firm. Co druga z nich zauważa, że inteligentna elektryfikacja wpływa na obniżenie kosztów energii elektrycznej. 42 proc. zauważa też jej pozytywny wpływ na środowisko i ochronę planety.

Już dziś 80 proc. przedstawicieli MŚP mówi, że inteligentna transformacja energetyczna to nieuchronny kierunek zmian.

– Niezależnie od branży w procesach biznesowych wymagane będzie, a czasem już jest, przedstawianie śladu węglowego w całym łańcuchu produkcji. Na poziomie unijnym akt prawny zwany „taksonomią” tworzy ramy ułatwiające podejmowanie zrównoważonych inwestycji – wyjaśnia Magdalena Maj, kierowniczka Zespołu Klimatu i Energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym. – Przedstawione badanie pokazuje, że już większość firm MŚP to rozumie, pozostaje im tylko podjąć działania, a decydentom ułatwiać procesy prowadzące do zrównoważonego rozwoju – dodaje.