Łazienka sterowana aplikacją

Warto popatrzeć w przyszłość na to, jak nasze łazienki mogą funkcjonować już niebawem. Nie trzeba będzie ustawiać temperatury wody na kąpiel, w której chcemy się zrelaksować pod koniec trudnego dnia. Dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie będzie można precyzyjnie  wybrać temperaturę lub godzinę napełnienia wanny. 

 

Funkcji stosowanych już dziś w inteligentnych rozwiązaniach dla łazienek jest więcej. Można je wykorzystywać niezależnie od tego czy mamy wannę czy prysznic, spędzamy w łazience dużo czasu czy wpadamy tam jedynie na chwilę. Wszystko opiera się na aplikacji w smartfonie i inteligentnym sprzęcie w łazience, który z nią współpracuje.

 

Sterowanie i kontrola zużycia

 

W inteligentnym prysznicu znajduje się zarówno specjalny zawór połączony z baterią, jak i sterownik. Tam też znajduje się większość elektroniki potrzebnej do sprawnego funkcjonowania całego systemu. Podłączone do rur z ciepłą i zimną wodą pozwalają na sterowanie jej temperaturą. 

 

Co więcej, oprócz wykorzystywania sterowania urządzeniami poprzez aplikację, możliwe jest także wykorzystywanie w tym celu komend głosowych. Asystent głosowy Amazon Alexa przyda się na przykład podczas kąpieli dziecka, gdy nie mamy wolnej ręki by zakręcić lecącą wodę. System połączony z baterią Aqualis wykona to za nas po otrzymaniu odpowiedniej komendy głosowej. 

 

Smartfonowe aplikacje pozwalają nie tylko na większą wygodę w korzystaniu z prysznica czy wanny, ale umożliwia również kontrolę zużycia wody i lepsze planowanie wydatków z tym związanych. Dzięki temu rachunki nigdy nas nie zaskoczą, bo wszystko będzie na bieżąco liczone w aplikacji. 

 

Inżynierowie 

 

Wynalazki z zakresu inteligentnych rozwiązań dla łazienek powstają również w Polsce. Inżynierowie z Politechniki Śląskiej stworzyli prysznic integrujący nowoczesne technologie kontrolujące przepływ wody, pomiar strumienia i dozowanie płynów, łącząc to wszystko z IoT.

 

Opracowany przez nich prysznic pozwala (za pomocą odpowiedniego wyświetlacza) sterować przepływem wody i środków do mycia. Sam wyświetlacz jest rzecz jasna dostosowany do pomieszczeń z większą wilgotnością, a oprócz tego połączony jest z nagłośnieniem. System opiera się o oprogramowaniu Android i zapamiętuje preferencje różnych użytkowników. Dotyczy to temperatury wody oraz ilości używanego płynu do mycia. Ponadto informuje o zbliżającym się wyczerpaniu płynu czy szamponu i konieczności napełnienia zbiornika. 

 

Ponadto współczesna technologia pozwala nam już teraz monitorować zmiany parametrów sieci wodociągowej, co pozwala też na świadome podejście do zużycia wody. Możemy się też spodziewać, że przyszłości prysznice będą posiadać system autodezynfekcji, co z pewnością zainteresuje branżę hotelarską. 

 

Klaudia Wojciechowska