Inteligentna stacja pogodowa – prywatny synoptyk

Inteligentna stacja pogodowa to coś więcej niż termometr za oknem. Pozwala analizować zarówno warunki panujące wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Dane pojawiają się na smartfonie, a ich przechowywanie pozwala orientować się, jak zmienia się pogoda i lepiej do tego się przygotować.

Inteligentna stacja pogodowa nie tylko mierzy temperatury czy wilgotność w domu i na zewnątrz. Podaje również dane dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniu czy ciśnienie atmosferyczne. Do tego posiada możliwość wykonywania pomiarów hałasu.

Wszystkie dane pozwalają dostosować aktywności na świeżym powietrzu czy ubranie do tego potrzebne. Ale również wskazują, czy powinniśmy zadbać o powietrze w mieszkaniu i np. zakupić oczyszczać czy nawilżacz. 

Personalizacja

Ustawiając aplikację zintegrowaną z inteligentną stacją pogodową, można spersonalizować chociażby powiadomienia o zmianach warunków środowiskowych. To rodzaj alertów dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb.

Przykładem może być sytuacja, w której trzymamy na tarasie rośliny, które nie są całoroczne i wytrzymałe na niskie temperatury. Wtedy stacja pogodowa może wysłać ostrzeżenie o spadku temperatury poniżej zera. To sygnał, że te rośliny należy wstawić do środka, by nie zmarzły. 

Czujniki i analiza jakości powietrza w domu to również przydatna funkcja. Powietrze we wnętrzach może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Gdy stężenie CO₂ w środku przekroczy normę, stacja pogodowa zasygnalizuje to poprzez kolorową aureolę i powiadomienie wysyłane na smartfona. To sygnał, że należy pomieszczenie przewietrzyć. 

Dostęp do danych z dowolnego miejsca

Integracja stacji pogodowej z aplikacją w smartfonie pozwala na przeglądanie odczytów z niej w dowolnym miejscu. Przechowywanie danych umożliwia analizę zmian, jakie zachodzą nie tylko na zewnątrz, ale też w środku pomieszczenia. 

Inteligentna stacja pogodowa jest kompatybilna z głównymi domowymi asystentami głosowymi jak Alexa, Apple Home czy Google Home. Pozwala to tworzyć  scenariusze automatyzacji z wykorzystaniem modułów wewnętrznych i zewnętrznych.

Stację pogodową wystarczy umieścić w wybranym pomieszczeniu i skonfigurować ją z wykorzystaniem aplikacji. Można uzupełnić ją dodatkowymi akcesoriami jak inteligentny deszczomierz umieszczany na zewnątrz domu i łączący się ze stacją pogodową, czy anemometr – urządzenie służące do pomiarów prędkości wiatru.