Jeżeli ktoś zastanawia się gdzie są granice wykorzystania internetu rzeczy, napotyka nie lada wyzwanie intelektualne. Integracja sedesu z IoT? Proszę bardzo. Ponadto można w ten sposób wprowadzić do naszej codzienności nowy sposób diagnostyki medycznej.
Tradycyjne sedesy stosowane w naszych toaletach nie mają nic wspólnego z nowoczesną technologią, a tym bardziej z IoT. Jednak toalety w Japonii słyną z tego, że wyposażone są w wiele rozwiązań technologicznych z panelem obsługi, którego nie powstydziłby się kokpit samolotu.
Teraz możliwość połączenia toalety i systemów elektronicznych może zostać wykorzystana także do nowoczesnej medycyny i zadań diagnostycznych. Pomysł pojawił się jako odpowiedź na to, że zgodnie z badaniami pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy i często nie przyjmują regularnie przepisywanych lekarstw. Sprawia to trudności w zbieraniu informacji o ich stanie zdrowia i planowaniu leczenia.
Według WHO, gdyby znaleźć sposób na zmianę tej sytuacji, wpłynęłoby to pozytywnie na światowe statystyki dotyczące zdrowia ludności Ziemi. Działanie takie byłoby skuteczniejsze niż stworzenie i wdrożenie jakiejkolwiek terapii medycznej.
Sedes z Ameryki
Zespół z Rochester Institute of Technology (RIT) z Nowego Jorku postanowił znaleźć na to sposób. Tak narodziła się koncepcja wykorzystania w celu zbierania informacji medycznych naszych domowych toalet uzupełnionych o zestaw czujników, które znajdują się w desce sedesowej.
Opracowana przez naukowców deska wyposażona jest w czujniki zbierające dane o zdrowiu pacjenta podczas każdej wizyty w toalecie. Pozwoli to na szybsze dostrzeżenie zmian stanu zdrowia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Istnieją już toalety pozwalające na analizę moczu i kału, ale w tym przypadku diagnostyka będzie jeszcze szersza. Deska będzie monitorować parametry związane z pracą serca (tętno, ciśnienie i stopień natlenienia krwi). Dzięki specjalnym rozwiązaniom deska będzie mogła nie tylko zbierać i analizować dane, ale również wysyłać je do systemu, do którego dostęp będzie miał lekarz.
Najlepsze w tym rozwiązaniu jest to, że cała niezbędna technologia mieści się w specjalnej (wodoszczelnej) desce, która zasilana jest baterią i wyposażona w łączność bezprzewodową. Pozwala to na jej zaadaptowanie praktycznie do każdej muszli klozetowej.
Taki sposób prowadzenia diagnostyki uchroni część pacjentów z problemami kardiologicznymi przed koniecznością wszczepiania czujników w okolicach tętnic.
Źródło: forbot.pl