Wykorzystanie IoT w śledzeniu zwierząt domowych

Wiele osób posiada zwierzęta domowe. Z pewnością docenią one wsparcia w opiece nad podopiecznymi ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji zwierzęcia na wypadek, gdyby uciekło. Wyposażenia zwierzęcia w chip pozwala je łatwo zidentyfikować, gdy zostanie znalezione, jest także sposób by skrócić czas ewentualnych poszukiwań. 

Internet Rzeczy wykorzystywany w opiece nad zwierzętami daje różne możliwości. To ich obserwacja, lokalizowanie, czy zbieranie informacji o stanie zdrowia zwierzaków. 

Odbywa się to na przykład poprzez czujniki drzwi, dzięki którym wiemy, kiedy zwierzę opuściło dom, ale także poprzez sprzęty umieszczane na samych zwierzętach. Inteligentne systemy wraz ze specjalnymi aplikacjami pozwalają mieć kontrolę nad tym, gdzie jest nasze zwierzę praktycznie w każdej chwili. Niezależnie czy jest to zwierzę wychodzące, czy chwilowy uciekinier. Każdy właściciel może też wybrać takie rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom. 

Różne rozwiązania śledzenia zwierząt

Sposobów na śledzenie zwierząt domowych przez IoT jest wiele. Może być to GPS, LoRa, Wi-Fi lub Bluetooth. Każdy z tych systemów wiąże się z określonymi zaletami, ale również wadami. Przed wyborem jednej technologii warto zastanowić się, jaka usługa sieci komórkowej znajduje się w danej okolicy i czy ona jest najlepszym rozwiązaniem, jaki mamy budżet i jaki obszar śledzenia zwierzęcia zakładamy. 

Śledzenie zwierząt przy użyciu urządzeń radiowych

Urządzenia śledzące w tym systemie wykorzystują do zlokalizowania zwierzęcia częstotliwości radiowe. Informacje o tym, jak daleko jest zwierzę przekazuje nadajnik na lokalizatorze. Technologia nie wykorzystuje masztów telekomunikacyjnych, więc może być stosowana także w tych miejscach, gdzie zasięg telefonii komórkowej nie jest najlepszy.

Radiowe urządzenia do śledzenia zwierząt mają przeważnie ograniczony zasięg. Ponadto w przypadku dużego zagęszczenia drzew czy budynków sygnał odbija się od nich, a to utrudnia lokalizację zwierzęcia. Spore gabaryty nadajników pozwalają na pozycjonowanie jedynie większych zwierząt. Sprawdzą się raczej przy dużych rasach psów, ale nie przy kotach. 

Śledzenie zwierząt z wykorzystaniem GPS

Technologia systemu opartego na GPS oferuje bardzo dokładne ustalenie pozycji, a następnie przesyła informacje o lokalizacji zwierzęcia za pomocą innych technologii np. na smartfon jego opiekuna. Jeśli GPS przesyła dane za pomocą sieci GSM, wykorzystuje ona maszty telekomunikacyjne, więc najlepiej sprawdza się tam, gdzie jest ich odpowiednie zagęszczenie i dobry zasięg. W mieście pozwala na określenie lokalizacji zwierzęcia w obrębie kilku przecznic, często nawet z dokładnością do dwóch metrów.

Obroże satelitarne i GPS mają jednak wadę. Brak wyraźnej linii satelitarnej do lokalizacji albo słaby sygnał telefonii komórkowej nie pozwalają na prawidłowe korzystanie z tego rozwiązania. Użytkownik musi również liczyć się z miesięczną opłatą za usługę. Częsta i duża transmisja to także szybkie zużycie baterii i może się okazać, że w przypadku zgubienia zwierzaka rozładuje się ona, zanim uda się zwierzę odnaleźć.

LoRa w śledzeniu zwierząt 

Rozwiązanie oferowane przez system LoRa opiera się o standard oszczędzający baterię. W porównaniu z systemem GPS bateria wytrzymuje nawet pięć razy dłużej. Odpowiadają za to niskie szybkości transmisji danych i mniejszy ich transfer. Oba systemy mogą też współpracować. GPS będzie wówczas używany do lokalizacji, a LoRa do przesyłania danych.

System ten może być wykorzystywany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Technologia LoRa i jej wykorzystania pojawiają się już na całym świecie, ich popularność rośnie także w Polsce. Może być to także tani (bo energooszczędny) sposób na śledzenie swojego zwierzaka.

Śledzenie zwierząt przy użyciu Bluetooth

System śledzenia zwierzęcia z wykorzystanie Bluetooth opiera się na lokalizatorze umieszczonym na zwierzęciu i smartfonie właściciela. Ten sposób można wykorzystywać raczej wewnątrz domów, gdyż zasięg lokalizatora to około 30 metrów. Sprawdzi się w przypadku wszędobylskiego kota pozostającego w domu i niewychodzącego, który czasem zagubi się w jakimś domu (lub piwnicy). Lokalizator Bluetooth pomoże go odnaleźć. 

Śledzenie zwierząt poprzez Wi-Fi

Do śledzenia zwierząt można także wykorzystywać Wi-Fi. System porównuje siłę sygnału pobliskich sieci bezprzewodowych i na tej podstawie określa lokalizację zwierzęcia. Może być to metoda bardzo precyzyjna, ale jedynie w sytuacji, gdy siła sygnału jest wystarczająca. Potrzebuje również odpowiedniej liczby pobliskich sieci bezprzewodowych.

Rozwiązania hybrydowe

Każdy z systemów śledzenia zwierząt posiada wady i zalety. Sposobem na obchodzenie wad z wykorzystaniem zalet mogą być systemy hybrydowe konstruowane tak, by z części składowych wyciągnąć to, co najlepsze. Hybrydowe rozwiązania z wykorzystaniem Internetu Rzeczy to połączenie różnych wskazanych wyżej technologii. Gdy pies czy kot jest na zewnątrz, wtedy jego śledzenie odbywa się przez system wykorzystujący GSM lub LoRę. W pomieszczeniach tracker – w celu oszczędzania baterii – może automatycznie przełączać się na Wi-Fi lub Bluetooth.