Systemy monitorowania maszyn to technologia, która wspiera zbieranie danych dotyczących stanu technicznego urządzeń i stopnia ich eksploatacji. Dzięki temu łatwiejsze jest planowanie konserwacji, wykrywanie oraz analizowanie problemów w funkcjonowaniu łańcucha produkcji. Usprawnia to pracę zakładów produkcyjnych, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Najwnikliwsze systemy monitorowania maszyn oparte są na Internecie Rzeczy.
System monitorowania maszyn – co to takiego?
Przestój to jeden z największych problemów w zakładach produkcyjnych i fabrykach. Czasem awaria jednej maszyny wymusza zatrzymanie wszystkich i przerwanie produkcji. Systemy monitorowania maszyn umożliwiają stałą ocenę użytkowanego sprzętu. Dzięki temu możliwe jest lepsze poznanie jego działania i wydajności, a to z kolei prosta droga do stworzenia wzorców działania maszyny. W ten sposób można na wczesnym etapie wykryć jakiekolwiek odchylenia od tego wzorca i przewidzieć problemy, zanim one się rozwiną.
Wiadomo, że żadne urządzenie nie będzie działać wiecznie. Konieczne jest wymienianie ich lub naprawa, a także ulepszenia w celu dostosowania do postępu technologicznego. Konserwacja to także ważna część działania wszelkich urządzeń.
Po zastosowaniu systemu monitorowania maszyn nie ma miejsca na domysły czy szacowanie zużycia – dane wskazują na to jednoznacznie. Odpowiednie informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym i pozwalają przewidzieć konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Przekłada się to na przygotowanie do ewentualnego przestoju i ograniczenie jego czasu, gdyż maszynę konserwuje się zanim ulegnie awarii.
System monitorowania maszyn – jak działa?
W celu najlepszego działania systemu monitorowania maszyn powinien on być częścią ekosystemu przedsiębiorstwa. Taką możliwość daje Internet Rzeczy. Odpowiednie maszyny w zakładzie podłączone są do różnego rodzaju czujników, które łączą się z internetem. Czujniki gromadzą dane w trybie ciągłym i przekazują je do scentralizowanego systemu komputerowego.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w systemach monitorowania maszyn to rewolucja w obszarze konserwacji. Pozwala na stały nadzór nad stanem maszyn i odpowiednie planowanie pracy. Czujniki to także sposób na wykrycie z wyprzedzeniem konieczności przeprowadzenia konserwacji maszyny. Określa się to konserwacją predykcyjną. Zbieranie i analizowanie danych na bieżąco sprawia też, że konserwacja przeprowadzana jest tylko wtedy, gdy jest to konieczne. SI może też określić cykl życia maszyny i informować o zużyciu z wyprzedzeniem.
Tak zaplanowany i w ten sposób działający system to możliwość podejmowania konkretnych decyzji opartych na danych dla maksymalnej wydajności produkcji. Konserwacje i naprawy przeprowadza w odpowiednich i najlepszych na to momentach, ograniczając przestoje pracy.
Podsumowując systemy monitorowania maszyn oparte na SI pozwalają na ograniczenie przestojów w produkcji, niższe koszty energii, większą wydajność maszyn, niższe koszty produkcji, pozwalają też na prosty dostęp do informacji w systemie,