Poznaj Home Assistant

Home Assistant to darmowy, otwartoźródłowy system automatyki domowej działający bez potrzeby używania chmury producenta. Może mieć bardzo szerokie zastosowanie; od podstawowych automatyzacji włączających światła po złożone scenariusze mówiące, jak ma zachowywać się nasz dom. 

Użytkownicy rozwiązań z zakresu smart home coraz częściej sięgają po rozwiązanie, które umożliwia im samodzielne wprowadzanie unowocześnień. Home Assistant wymaga nieco wiedzy, tę jednak zdobyć można w internecie, nieraz bezpośrednio od fascynatów nowych technologii. System ten obsługuje ponad 2200 różnych urządzeń. Z każdą comiesięczną aktualizacją dochodzą też nowe. Home Assistant staje się także hubem dla urządzeń różnych producentów. Ma to ten plus, że nie zamykamy się na ekosystem jednego producenta oraz nie kończymy z zainstalowanymi 20 aplikacjami do obsługi różnych systemów. Sprawia też, że urządzenie jednej firmy umie, za pośrednictwem Home Assistanta, reagować na stan urządzenia innej firmy. Np. czujka ruchu Xiaomi wykryje ruch, system sprawdzi poziom światła odczytywany przez czujnik LoRaWAN i włączy żarówkę Ikea.

Praktyczne rozwiązania, które działają

– Jako jedną z najbardziej skomplikowanych ale też najbardziej przydatnych automatyzacji, jakie sam posiadam, jest wybór źródła ogrzewania – mówi Artur Tomaszczyk, specjalista z zakresu rozwiązań IoT. – Związane jest to oczywiście z instalacją fotowoltaiczną. Na podstawie odczytu z falownika oraz dwukierunkowego licznika energii system wie, ile energii mam w magazynie ZE. Zna też średnie dzienne zapotrzebowanie domu na energię i wie, że sensowna produkcja z paneli fotowoltaicznych kończy się na początku listopada i zaczyna na początku marca. Mając te dane, system przelicza jaką nadwyżkę energii będzie miał pod koniec lutego i na podstawie tego decyduje czy włączyć grzanie kotłem peletowym, czy grzać klimatyzatorem.

Wśród innych praktycznych przykładów zastosowania Home Assistant wymienić można:

  • licznik czasu, jaki dziecko spędza na graniu na komputerze (komputer podłączony jest przez smart gniazdko, a ponieważ po włączeniu gry zużycie prądu zwiększa się i przekracza 100 W, na podstawie tego wiemy kiedy dziecko gra i w tym czasie działa licznik, informacja podawana jest na wyświetlaczu obok komputera oraz na tablecie, który steruje domem),
  • automatyczne otwieranie i zamykanie rolet zewnętrznych połączone z budzikiem, 
  • powiadomienie podczas wciśnięcia dzwonka wyświetlające na telefonie zdjęcie ostatnio widzianej przez system osoby,
  • powiadomienie z pralki o zakończeniu prania (ogranicza to przypadki, gdy pranie pozostaje przez kilka godzin w pralce),
  • wykrywanie obiektów na obrazie z kamer (np. o określonej godzinie Home Assistant może uruchomić automatyzację sprawdzającą, czy na kamerze w kotłowni wykryty jest obiekt rower, a jeśli nie – wyśle powiadomienie).

Jak zainstalować Home Assistant?

Oprogramowanie Home Assistant działa na każdym Linuksie, ma również własny system operacyjny HassOS. Jest to w wielu przypadkach najlepszy sposób na jego instalację. System jest przygotowany przez twórców Home Assistant i zbudowany w taki sposób, żeby wszystko działało w nim najbardziej optymalnie. Aby zainstalować taki system użyć można praktycznie jakiegokolwiek sprzętu, na którym działać będzie Linuks. Wszystko jednak zależy od wymagań, które postawimy naszemu asystentowi. Ten sam komputer może działać również jako system monitoringu i domowy serwer multimediów.

Zdaniem fascynatów nowych technologii coraz częściej we wprowadzaniu rozwiązań IoT do naszego najbliższego otoczenia ogranicza nas bardziej wyobraźnia niż technologia.