Sektor robotyki ma być jednym z najszybciej rozwijających się obszarów biznesowych najbliższych lat. Firmy dostarczające rozwiązania z obszaru nowoczesnych usług automatyzacji interesują się także robotyką. Polska ma tu jednak sporo do nadrobienia.
W Polsce rynek robotyzacji wciąż nie jest w pełni rozwinięty. Nie ma też rządowego wsparcia, takiego jak choćby system grantów, czy odpowiedniej edukacji. Dlatego też zwiększa się dystans między naszym krajem, a tymi, które są najbardziej zautomatyzowane. To z kolei powoduje utratę konkurencyjności.
Jedną z naszych firm, która ma świadomość tego, jak ważna jest robotyka dla innowacji, jest Transition Technologies-Control Solutions. Firma dostarcza rozwiązania z obszaru nowoczesnych usług automatyzacji. Jedną z jej gałęzi realizacyjnych są właśnie projekty robotyzacji linii produkcyjnych. Współpracuje ona także z Doosan Robotics – liderem technologicznym i dysktrybutorem cobotów – robotów współpracujących przeznaczonych do pracy we wspólnej przestrzeni z człowiekiem.
– Doświadczenia z naszych wdrożeń wskazują, że automatyzacja pozwala znacznie ograniczać koszty pracy człowieka w procesach, a dodatkowo przekłada się na polepszenie wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness) – mówi Zbigniew Strzelecki, Dyrektor Obszaru Robotyki TT-CS.
Robotyzacja na świecie
Głównym czynnikiem, który przemawia za robotyzacją, jest konieczność zmniejszenia kosztów pracy ludzkiej. Te zaś rosną nie tylko w krajach Europy Zachodniej czy USA, ale również w Polsce.
Kolejnym czynnikiem, który sprzyja robotyzacji, są coraz doskonalsze urządzenia, które pojawiają się w tym obszarze. Przemysł 4.0 to szybsza digitalizacja i robotyzacja przemysłu, która łączy się także ze sztuczną inteligencją. Inwestycje w tego typu rozwiązania pozwolą Unii Europejskiej – w tym Polsce – utrzymać silną pozycję obszaru produkcyjnego.
Roboty pojawiają się w różnych dziedzinach produkcji między innymi dzięki łączeniu z systemami wizyjnymi nadzorowanymi przez człowieka.
– Roboty to przyszłość. Bez robotyzacji nie można być konkurencyjnym na globalnych rynkach, ten wniosek staje się coraz bardziej widoczny dla wszystkich firm produkcyjnych w Polsce, a więc potrzebne będą wyspecjalizowane firmy zajmujące się budową maszyn i automatyzacją procesów – mówi Daniel Dziadek, Prezes Zarządu TT-CS.